Ray Krapoları Neler

Ray Krapoları Neler

 Demiryolu yapımı insanların sanayi devriminden bu yana gerçekleştirdiği bir eylem. Ulaşımı kolaylarştırması ve ucuz olması, demiryollarının gemişten günümüze kaybolmadan gelmesini sağladı. Fakat her şey gibi demiryollarında da birçok yenilik meydana geldi. Özellikle ray bağlantı elemanları demiryollarının çağ atlamasına sebep oldu.

Eskilerin yazdıkları kitapları okurken trenlerin gürültülü, sallantılı, yavaş ilerleyen ulaşım araçları olarak tarif edildiğini görüyoruz. Bu klişeler o yazılmış kitapların, dönemin aceleci olmayan tavrının bir tarifi diyebiliriz. Ama günümüzde herkesin acelesi var ve her şey yapılabilecek en hızlı şekilde yapılıyor. Hele konu ulaşımsa. İnsanlar yolda geçireceği fazladan bir saati, boşuna harcanmış bir zaman olarak görüyor ve hızlı ulaşımın yollarını arıyor.

Hızlı ulaşımın yanında, güvenli ulaşım da özellikle talep ediliyor. İnsanlar bir yerden bir yere mümkün olan en kısa ve en güvenli şekilde gitmeyi tercih ediyor. Son yıllarda karayollarında yaşanan akıl almaz kazalar, karayollarına duyulan güveni azalttığı için de aternatif ulaşım biçimleri araştırılmaya devam ediliyor.

Burada devreye giren demiryolları, eskiden olduğu gibi bugün de insanlar için ulaşımın bir numarası olma yolunda ilerliyor. Geliştirilen tren rayı teknolojileri artık daha hızlı ve güvenli yolculuğun önünü açıyor.Çoğu zaman karayolunda seyahatten daha hızlı olan trenlerin, seyahat sırasında ulaştıkları hız inanılmaz boyutlara evrilmeye devam ediyor. Bunun sebebi elbette demiryolu inşasındaki teknolojik gelişmeler ve kullanılan ekipmanlardaki yenilikler.

Ray Bağlantı Elemanları Neler

Demiryolu iki temel materyalden oluşur: Raylar ve traversler. Raylar, son yıllarda geliştirilen standartlar ile sadece belirli bir malzemeden üretilebiliyor. Bu malzemeden üretilmeyen raylar hiçbir ülkede demiryolu yapımında geçerli bir ürün olarak görülmüyor. Dolayısıyla bu raylarla oluşturulacak demiryollarına da izin verilmiyor.

Aklımızda genelde ahşap olarak kalan traversler ise, iki ray arasında kalarak rayların birbirine yaklaşmasının ve birbirinden uzaklaşmasının önüne geçiyor. Aynı zamanda rayların mukavemetini arttırıyor. Günümüzde artık bu traversler de ahşaptan değil betondan üretiliyor. Demirden de üretilebilen traverslerin betondan üretilmesi, hattın yük dağılımını eşit olarak dağıtabilmesini sağlıyor. Bu da hattın ömrünü uzatıyor ve dayanıklılığını sağlıyor.

Tren rayları, geliştirilen standartlar gereği belirli uzunluktaki parçalar halinde üretiliyor. Bu uzunluklar oluşturulacak hattın üzerindeki engebelere, eğimlere ve yükseltilere bağlı olarak değişebiliyor. Fakat burada ortaya birkaç önemli sorun çıkıyor. Bu raylar birbirine nasıl bağlanacak? Raylar traverslere nasıl bağlanacak? Daha da önemlisi, rayları birbirine ve traverslere bağlayan bağlantı malzemeleri, hattın mukavemetini pozitif yönde mi yoksa negatif yönde mi etkileyecek?

Demiryollarına bağlı her elemanın geliştiği gibi, bu bağlantı elemanları da pozitif yönde ilerleme kaydetti. Artık daha ekonomik, korozyona ve paslanmaya karşı uzun yıllar dayanabilen, sessiz çalışan ve yüksek performans sağlayan bağlantı elemanları üretiliyor. Bunlar da doğal olarak hattın mukavemetini, dengesini, dayanıklılığını ve kullanım süresini olumlu yönde etkiliyor.

Ray Bağlantı Çeşitleri

Rayları birbirine ve traverslere bağlayan bağlantı elemanlara ray krepoları adı veriliyor. Bu krepolar kendi içlerinde 4 gruba ayrılıyor:

  • Kaynaklı tip krepolar
  • Kaynaksız, tek parça krepolar
  • Petli krepolar
  • Petsiz krepolar

Bu krepoların tamamının raylar ve traversler gibi kalite sertifikasına sahip olmaları gerekiyor.

İster vinç rayları bağlansın, ister tren rayları, bu bağlantı elemanlarının bağlantıyı sağlamasının birkaç farklı yöntemi var. Yakma alın kaynağı, elektrik ark kaynağı ve termit kaynak olarak 3 çeşit kaynak yöntemi ile raylar birbirine bağlanıyor. Bunlar, traversler ile bağlantının nasıl olacağını da belirliyor. Vinç sistemlerinde genelde travers kullanılmasa da, tren raylarında travers kullanılması, bağlantı çeşidinin seçilmesinde rol oynuyor.

Krepoların uygulanması konusunda büyük bir sıkıntı yaşanmaması için, raylara ve traverslere uygunluğunun kontrol edilmesi gerekiyor. Elbette bağlantı işleri mühendisler tarafından yapılıyor fakat, çoğu zaman ufacık konular gözden kaçabiliyor. Bunun yanında ray bağlantı elemanlarının kaliteli seçilmesi, kurulacak hattın devamlılığı açısından çok büyük önem arz ediyor.

Yunus Emre Baykal olarak demiryolu sektörünün tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Buna ray bağlantı elemanları da dahil. Yurt dışından getirip pazarlamasını yaptığımız tüm krepoların kalite sertifikası bulunuyor. Korozyona dayanıklı ve mukavemeti yüksek olan bu krepolar, hafif ve orta ağırlıktaki raylar ile vinçlerde kullanılabiliyor.